Продукція
Препарати зареєстровані в Україні
Ефект Аденорму на частоту відходження конкрементів верхньої третини сечоводів: відкрите рандомізоване контрольоване дослідження
М.Г. Романюк, П.В. Аксьонов
Консервативна літогонна (експульсивна) терапія (КЛТ) з використанням альфа-адреноблокаторів ефективна при каменях нижньої третини сечоводу. Наше дослідження було проведено для оцінювання ефективності тамсулозину у складі препарату Аденорму (АТ «Київський вітамінний завод», Київ, Україна) для виведення каменів проксимальної третини сечоводу.
Матеріали та методи. Відкрите рандомізоване контрольоване дослідження було проведено за участю 108 пацієнтів, які погодилися на консервативне лікування єдиного рентгеноконтрастного конкременту верхньої третини сечоводу розмірами ≤6 мм. Пацієнти були рандомізовані на групу A (n=54) – отримували тільки загальну літогінну терапію) і групу Б (n=54) – отримували по 0,4 мг тамсулозину один раз на добу. Первинним показником ефективності була частота відходження конкрементів (ЧВК) у «популяції пацієнтів з наміром лікуватися» через 4 тиж після лікування. Вторинні показники ефективності оцінювалися у «популяції за протоколом» і представляли собою час проходження конкременту, показник шкали Euro-Quality-of-Life (EuroQOL – Євро Якість життя) після дослідження, необхідність приймати знеболювальні і готовність знову пройти консервативне лікування.
Результати. Обидві групи були добре збалансовані за вихідними характеристикам пацієнтів і конкременту. Сімдесят дев’ять пацієнтів (73,1%; 35 з групи A і 44 з групи Б) завершили протокол дослідження. Загальна ЧВК становила 60,2% (65/108). Група Б мала вищу ЧВК (74,1%; 40/54), ніж група A (46,3%; 25/54; p=0,003) і значно коротший час проходження каменю (середня кількість днів: A – 19,6 проти Б – 14,3; р=0,005). Групи не відрізнялися за шкалою EuroQOL і в разі потреби у знеболюванні, у той час як 74,3% (26/35) пацієнтів групи А і 90,9% (40/44) пацієнтів групи Б були готові пройти консервативне лікування (р=0,048). Однофакторний логістичний регресійний аналіз продемонстрував, що розмір каменю (ОШ=1,474; р=0,045) і лікування тамсулозином (ОШ=3,314; р=0,004) достовірно впливали на відходження каменю. При багатофакторному аналізі тільки тамсулозин був статистично значущим (ОШ=3,198; р=0,021).
Заключення. Застосування тамсулозину у складі препарату Аденорму (АТ «Київський вітамінний завод», Київ, Україна) було пов’язано зі значно кращою частотою відходження конкрементів і більш коротким часом їх відходження, при первинних одиночних конкрементах верхньої третини розмірами ≤6 мм порівняно тільки із загальноприйнятою літогонною терапією.
Наші результати свідчать, що аналогічно пацієнтам з камінням нижньої третини сечоводу, консервативна літогонна терапія з використанням тамсулозину є розумним варіантом лікування для пацієнтів і з конкрементами проксимальної третини сечоводу.
Ключові слова: літогонна терапія,відхождення каменів, верхня третина сечоводу.