Вступ
Проблема депресії в сучасній медицині — одна з найактуальніших, що зумовлено високими показниками захворюваності та поширеності цієї патології в усьому світі.
Експерти Всесвітньої організації охорони здоров’я постійно прогнозують зростання поширеності депресії, активно вивчаються соціальні, психологічні, нейробіологічні аспекти, що лежать в основі депресивних станів, формування їх резистентних, схильних до затяжного перебігу форм [1].
Одним з поширених варіантів депресії є депресивні стани при цереброваскулярній патології, які розвиваються в осіб віком >45 років і характеризуються складними коморбідними взаємовідносинами судинної й афективної патології, результатом чого є анергія, виражений когнітивний дефіцит і прогресивне порушення соціального функціонування, що мають особливо несприятливі медико-соціальні наслідки [2–7].
Наявність в структурі цереброваскулярної патології депресивних розладів створює складнощі в діагностиці і зумовлює потребу в інтенсифікації терапії з урахуванням специфіки стану нейромедіаторів при цій патології [8–11].
Особливої актуальності проблема ефективності лікування цереброваскулярної патології з коморбідною депресією набуває в умовах пандемії COVID-19 [2, 12–17].
Виходячи з сучасних уявлень про патогенез депресивних розладів, які розвиваються при дисциркуляторній енцефалопатії (ДЕ), вельми перспективним є застосування препаратів, що поліпшують пластичність мозкової тканини та мають нейротрофічні і нейропротекторні властивості [2, 14, 18].
Одним з таких препаратів, що виявляють нейропротекторний ефект, є холіну альфосцерат, клінічна ефективність і безпека якого підтверджені результатами низки клінічних досліджень [6, 19–22]. У цих дослідженнях показано, що механізм дії холіну альфосцерату зумовлений можливостями ацетилхоліну як одного з медіаторів центральної нервової системи, що впливає на холінергічну недостатність, при інсульті та черепно-мозковій травмі забезпечує відновлення рухових функцій, при сопорі і комі — надає ефект пробудження, а при ДЕ, деменції та хворобі Альцгеймера — відновлює активність і продуктивне мислення.
Ефекти холіну альфосцерату спрямовані передусім на корекцію вищих кіркових функцій: відновлення концентрації уваги і пам’яті, поліпшення розумової і фізичної працездатності, емоційного стану хворих, когнітивних функцій. Безсумнівно, важливим аспектом ефективності препарату є сприятливий профіль безпеки і переносимості.
Об’єкт і методи дослідження
З метою оцінки терапевтичної ефективності застосування препарату Церегліа® (холіну альфосцерат) у комплексному лікуванні депресивних розладів у хворих із ДЕ II стадії, зумовленою атеросклерозом, проведено обстеження 60 пацієнтів обох статей віком 48–69 років (середній вік 59,87±7,13 року) з діагнозом «депресивний розлад органічного генезу» (F06.3) відповідно до критеріїв МКХ-10.
Діагноз ДЕ II стадії органічного (атеросклеротичного) генезу встановлювали на підставі скарг хворих, даних анамнезу, неврологічного, психіатричного статусів, підтверджених результатами додаткових досліджень (магнітно-резонансна томографія головного мозку, ультразвукова допплерографія магістральних артерій голови, офтальмологічне дослідження, клінічні та біохімічні аналізи крові).
Усі пацієнти випадковим способом були розподілені на основну (n=38) і контрольну (n=22) групи лікування. Додатково до базової терапії (вазоактивні засоби, антидепресанти) пацієнти основної групи отримували препарат Церегліа® (холіну альфосцерат) по 400 мг по 1 капс. 3 рази на добу. Пацієнти контрольної групи отримували базову терапію без застосування препарату Церегліа®. Як антидепресивну терапію хворі приймали антидепресанти групи селективних інгібіторів зворотного захоплення серотоніну (есциталопрам, сертралін) і селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну та норадреналіну (венлафаксин пролонгованого вивільнення).
Тривалість лікування і спостереження для кожного пацієнта становила 30 днів.
Усі пацієнти проходили комплексне клінічне обстеження з оцінюванням соматичного, неврологічного, психічного стану і когнітивного функціонування до та після курсу лікування. Психодіагностичне обстеження включало:
- оцінку депресивного стану за оціночною шкалою Гамільтона (Hamilton Depression Rating Scale — HDRS) [23];
- оцінку різних когнітивних функцій (уваги і концентрації, виконавчих функцій, пам’яті, мовлення, оптико-просторової діяльності, концептуального мислення, рахування й орієнтації) за Монреальською шкалою оцінки когнітивних функцій (Montreal Cognitive Assessment — МоСА) [25];
- визначення рівня працездатності, концентрації і стійкості уваги за допомогою коректурної проби Бурдона [26];
- оцінку особливостей мнестичної діяльності (слухомовної пам’яті): обсягу і швидкості слухомовного запам’ятовування, обсягу відстроченого відтворення, виснаження (стомлюваності) за методикою заучування 10 слів А.Р. Лурія [27];
- оцінку ступеня вираженості астенічних розладів за суб’єктивною шкалою оцінки астенії (Multidimensional Fatigue Inventory — МFI-20) (загальна втома, фізична стомлюваність, розумова стомлюваність, редукція мотивацій і редукція активності) [28].
Статистичне оброблення отриманих даних проводили із застосуванням електронних таблиць «Excel-97» і статистичного пакету «Statistica 6.0» з використанням параметричних і непараметричних методів аналізу даних: t-тесту і точного методу Фішера.
Результати та їх обговорення
Серед найчастіших неврологічних синдромів на вихідному рівні виявлені: цефалгічний (81,58% хворих основної та 81,82% — контрольної груп), вестибуло-атактичний (57,89 та 59,09% відповідно), підкорковий (23,68 та 22,73% відповідно) синдроми, екстрапірамідна недостатність (26,32 та 27,27% відповідно) і сенсорні розлади (21,05 та 22,73% відповідно).
Депресивні розлади виявлялися насамперед зниженим настроєм (100% пацієнтів обох груп), апатією, зниженням енергійності, ангедонією (81,58% хворих основної та 81,82% — контрольної груп), порушеннями сну (71,05 та 72,73% відповідно), порушенням апетиту (68,42 та 63,64% відповідно), іпохондричними переживаннями (65,80 та 68,18% відповідно) і різними тілесними невизначеними відчуттями («пече», «жалить», «стискає») (47,34 та 45,45% відповідно), відчуттям напруження і тривожності (68,42 та 63,64% відповідно).
Важливим складником клінічної картини в обстежених обох груп були когнітивні порушення, які проявлялися в суб’єктивних скаргах на розсіяну увагу, погіршення пам’яті щодо поточних подій (100% пацієнтів обох груп), зниження розумової працездатності (63,14% хворих основної та 63,64% — контрольної груп). У пацієнтів виявлено також ідеомоторну загальмованість, швидке виснаження, зниження швидкості мовлення.
Основні суб’єктивні скарги хворих оцінені в балах (від 0 до 3) до та після проведеного лікування. Отримані дані відображають ідентичність суб’єктивних скарг хворих порівнюваних груп до початку терапії (рис. 1).